Wyniki konkursu grantowego 2022

27. edycja konkursu grantowego Fundacji Nutricia dobiegła końca! Sfinansowane zostaną dwa badania:

• Praca dr hab. n med. Sławomira Czyż-Drzymała pt. ,,The influence of intensive nutritional education on the iron status and cognitive functions in infants” – dzięki temu dobrze zaprojektowanemu RCT dowiemy się, czy edukacja opiekunów niemowląt poprawia stan metabolizmu żelaza, a pośrednio również funkcje poznawcze i zachorowalność u niemowląt.
  • Praca prof. dr hab. med. Sławomira Michalaka: „Undernutrition/sarcopenia as a risk factor of hemorrhagic transformation in ischemic stroke patients treated with mechanical thrombectomy” – w tym badaniu obserwacyjnym oceniony zostanie wpływ stanu odżywienia na ryzyko przemiany krwotocznej spowodowanej zaburzeniami krzepnięcia osocza i/lub dysfunkcją płytek krwi u pacjentów poddawanych trombektomii mechanicznej.

Co ciekawe, oba wnioski realizowane będą na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Badaczom składamy serdeczne gratulacje!